Quantcast

2018 Reader Rankings

The Daily Reporter recognizes dozens of the top movers and shakers in Wisconsin’s construction & commercial real estate market each year. Our Top Projects awards last spring saw more than 700 people come to honor what our panel chose as the very best projects from the previous year—along with everyone that helped make them happen. And in the fall, our Newsmakers event brings to the forefront the men and women who lead the way in the industry through innovation, success and perseverance.

Top Projects and Newsmakers are picked by our editorial team, as well as a specially selected judging panel.

But we wanted all of you to be the judges for these awards.

Please enjoy reviewing this year’s winners. We plan to do this each year, so please start planning now for your favorite categories, nominees and winners for 2019. Again, these are your awards, and we look forward to hearing from you.

Best Abatement Company

Balestrieri Group

Honorable Mention
Badger Asbestos & Mold Abatement, Inc.
KPH Construction & Environmental
White Glove Group

Best Architectural Group

Eppstein Uhen Architects

Honorable Mention
AG Architecture
Plunkett Raysich Architects
Rinka Chung Architecture

Best Automatic Door Company

Overhead Door of Wisconsin

Honorable Mention
Automatic Entrances of Wisconsin
Nabco Entrances Inc.
Rinderle Door Co.

Best BIM Software

Autodesk Revit Architecture

Honorable Mention
Graphisoft ArchiCAD

Best Bonding and Insurance Firm

R&R Insurance

Honorable Mention
The Brehmer Agency Inc.
Hausmann-Johnson Insurance
M3 Insurance

Best Building Industry App

Bluebeam Software, Inc.

Honorable Mention
Construction Manager
Procore
Viewpoint

Best Carpenter

H.J. Martin and Son

Honorable Mention
Bob Anderson Builders Inc.
C.G. Schmidt
Hunzinger Construction Company

Best City for Development

Milwaukee

Honorable Mention
Appleton
Green Bay
Madison

Best Commercial Cleaning/Restoration Company

H.J. Martin & Son Inc.

Honorable Mention
Gibraltar Industries Inc.
Jack’s Maintenance Service, Inc.
Regency Janitorial Services

Best Commercial Fence Company

Century Fence Company

Honorable Mention
Badger Fence
Milwaukee Fence Inc.
Munson, Inc.

Best Commercial Flooring Company

Swanson’s Commercial Flooring

Honorable Mention
Adair Commercial Flooring
Lippert Flooring & Tile
H.J. Martin and Son, Inc.
The Orlandini Flooring

Best Commercial Moving and Storage Company

C.H. Coakley

Honorable Mention
Ace World Wide Moving & Storage
Anchor Moving Systems
Schroeder Moving Systems

Best Commercial Tile Company

H.J. Martin and Son, Inc.

Honorable Mention
Lippert Flooring & Tile
Malkin’s Flooring
ProSource of Milwaukee

Best Commercial Trucking Company

Schneider National Inc.

Honorable Mention
Alliance Air Freight & Trucking Company
Tom Donahue Trucking, Inc.
Ursa Logistics

Best Commercial Windows Company

H.J. Martin and Son, Inc.

Honorable Mention
Klein-Dickert Milwaukee, Inc.
Milwaukee Plate Glass
Tri City Glass & Door

Best Concrete Supplier

Schmitz Ready Mix

Honorable Mention
Lycon Inc.
Ozinga
Sonag Ready Mix

Best Construction Law Firm

Davis & Kuelthau

Honorable Mention
Hurtado Zimmerman SC
Kohner, Mann & Kalias, S.C.
von Briesen Roper

Best Construction Management Software

Procore

Honorable Mention
CoConstruct
EHS Management Software
Viewpoint

Best Crane Rental

Dawes Rigging & Crane Rental, Inc.

Honorable Mention
Giuffre Brothers Cranes Inc.
Ideal Crane Rental, Inc.
Reynolds Rigging & Crane

Best Developer

Wangard Partners, Inc.

Honorable Mention
Cobalt Partners, LLC
Colliers International
HSA Commercial

Best Directional / Core Drilling Company

Michels

Honorable Mention
Con-Cor Co. Inc.
Corevac, LLC
Hard Rock Sawing & Drilling

Best Drywall Company

H.J. Martin and Son, Inc.

Honorable Mention
Absolute Drywall and Insulation
Applewood Drywall Services
Wall-tech Inc.

Best Electrical Construction Company

Staff Electric Co.

Honorable Mention
Faith Technologies
Lemberg Electric Company
Van Ert Electric Company

Best Engineering Firm

GRAEF

Honorable Mention
Excel Engineering
IBC Engineering Services, Inc.
ra Smith

Best Environmental Services/Remediation Firm

Giles Engineering Associates

Honorable Mention
Kelmann Restoration
The Sigma Group LLC
Sustainable Building Solutions

Best Equipment Rental Company

Sunbelt Rentals

Honorable Mention
Ideal Crane Rental, Inc.
Lincoln Contractors Supply
United Rentals

Best Estimating Software

Sage Timberline

Honorable Mention
On-Screen Takeoff Software
Quick Bid

Best Fabrication Company

Cardinal Fabricating Corporation

Honorable Mention
Cutting Edge Fabrication
Endres Manufacturing Company
Max Weiss Company

Best Fleet Dealer/Leasing Company

Bergstrom Automotive

Honorable Mention
Boucher Auto Group
Ewald Automotive Group
Holz Motors

Best General Contracting Company

Miron Construction Co., Inc.

Honorable Mention
Altius Building Company
J.H. Findorff & Son Inc.
Hunzinger Construction Company

Best Iron Work Company

Badger Railing

Honorable Mention
Atlas Iron Works
Azco Inc.
Milwaukee Metal Products Company

Best Landscape Design Company

David J. Frank Landscape Contracting, Inc.

Honorable Mention
Garland Alliance, Inc.
Hawks Landscape
ra Smith

Best Lawn Sprinkler System Company

Milwaukee Lawn Sprinkler Corp.

Honorable Mention
Acme Systems Inc.
DJ’s Lawn Sprinklers
Lakeland Sprinkler Inc.

Best LEED Consultant

WasteCap Resource Solutions

Honorable Mention
Sustainable Building Solutions, LLC
White Glove Group

Best Masonry Company

Miron Construction

Honorable Mention
Concrete & Masonry Restoration, Inc.
DJ Concrete & Masonry
Froebel & Son Inc.

Best Materials Supplier

Wisconsin Building Supply

Honorable Mention
Badgerland Supply, Inc.
Ferguson
H.J. Martin and Son, Inc.

Best MBE/DBE

JCP Construction

Honorable Mention
Choice Construction
Duwe Metal Products Inc.
Mavid Construction Services, LLC

Best Mechanical Contracting Company

J.M. Brennan, Inc.

Honorable Mention
Mared Mechanical Contractors Corporation
Southport Heating, Plumbing & Geothermal
Total Mechanical, Inc.
Tweet Garot Mechanical

Best Painting Company

Omni Glass & Paint

Honorable Mention
Blair Commercial Painting
Sanchez Painting Contractors
Thomas A. Mason Co., Inc.

Best Plumbing Company

August Winter & Sons

Honorable Mention
Cornerstone Plumbing
J.M. Brennan, Inc.
Total Mechanical

Best Pro Cutter Company (Concrete)

Hard Rock Sawing & Drilling

Honorable Mention
Con-Cor Co. Inc
Interstate Sawing Company, Inc.
Litgen Concrete Cutting & Coring Co.

Best Restoration Company

Paul Davis

Honorable Mention
Sid Grinker Restoration
Kelmann Restoration
SERVPRO of Southeast Milwaukee County

Best Safety Equipment Supplier

Grainger Industrial Supply

Honorable Mention
Coney Safety
Lincoln Contractors Supply
Pro Safety Inc.

Best Safety Management Company

The Safety Resource Group

Honorable Mention
AGC Milwaukee
TC Risk Management Services
West Shore Safety Consultants

Best Scaffolding Company

Badger Ladder

Honorable Mention
Gagnon
Safway Services

Best Security Company

ADT

Honorable Mention
Able Security Systems
Central 1 Security
Martin Systems

Best Sign Company

Poblocki Sign Company LLC

Honorable Mention
Innovative Signs, Inc.
Jones Sign Company Inc.
Sign Effectz, Inc.

Best Steamfitters

UA Local 601

Honorable Mention
Southport Engineered Systems, LLC
UA Local 400
UA Local 434

Best Takeoff Software

On Screen Takeoff

Honorable Mention
On Center Software
STACK/Takeoff Live
SureCount

Best Trade Organization

AGC Milwaukee

Honorable Mention
ABC of Wisconsin
Building Advantage
National Electrical Contractors Association

Best Trade Training Program

ABC of Wisconsin Apprenticeship Program

Honorable Mention
Big Step
Operating Engineers Local 139
Waukesha County Technical College

Best Tuckpointing Company

Holton Brothers Inc.

Honorable Mention
Bay View Tuckpointing
Lloyd Hamm Masonry
J&K Masonry

Best Union

Carpenters Local 1146

Honorable Mention
IBEW Local Union 494
Operating Engineers Local 139
Plumbers Union Local 75

Best Warehousing

C.H. Coakley

Honorable Mention
InventoryOps
Uline

Best Advertising Agency

Bader Rutter

Honorable Mention
Core Creative
Laughlin Constable
 Third Eye Local

Best Auto Dealer

Bergstrom Automotive

Honorable Mention
Boucher Auto Group
Ewald Automotive Group
Griffin Ford Inc.

Best Auto Mechanic

Bluemound Automotive

Honorable Mention
Glen’s Auto Body
Northshore Auto
Riverwest Automotive Services

Best Business Accounting Provider

Schenck SC

Honorable Mention
Farrow Accounting
Sikich LLP
Wipfli LLP

Best Business Bank

BMO Harris Bank

Honorable Mention
Associated Bank
Johnson Bank
Nicolet National Bank

Best Cell Phone Provider

Verizon Wireless

Honorable Mention
AT&T
Cellcom
U.S. Cellular

Best Client Dinner Location

Bartolotta’s Lake Park Bistro

Honorable Mention
Bacchus – A Bartolotta Restaurant
Cooper’s Hawk Winery & Restaurant
Mason Street Grill

Best Client Lunch Location

Harbor House

Honorable Mention
Hinterland Brewery
The Capital Grille
Zaffiro’s Pizza

Best Commercial Real Estate Firm

Ogden & Co.

Honorable Mention
CBRE Wisconsin
NAI MLG Commercial

Best Computer Consulting Firm

Codeworks Inc.

Honorable Mention
BCS IS IT
SWICKtech

Best Fitness Center

Wisconsin Athletic Club

Honorable Mention
Anytime Fitness
Planet Fitness
YMCA of Metropolitan Milwaukee

Best Florist

Buds ‘N Blum

Honorable Mention
Bank of Flowers
Locker’s Florist
Sendik’s Capital Drive, Brookfield

Best Golf Course

Erin Hills Golf Course

Honorable Mention
Geneva National
Milwaukee Country Club
The Bog
Thornberry Creek

Best Hotel

The American Club – Kohler

Honorable Mention
Kimpton Journeyman Hotel
The Iron Horse Hotel
The Pfister Hotel

Best Interior Decorator

Designs of the Interior

Honorable Mention
Creative Business Interiors
Haven Interiors
Lakeside Living Design

Best Internet Service Provider

Spectrum

Honorable Mention
AT&T
Direct TV

Best Location for Drinks with Client

Hinterland

Honorable Mention
Balzac Wine Bar
Blu
Bryant’s Cocktail Lounge

Best Office Building Real Estate Firm

CBRE Wisconsin

Honorable Mention
Mandel Group
The Boerke Company

Best Office Furniture Firms

Creative Business Interiors

Honorable Mention
Interior Investments
M&M Office Interiors
National Business Furniture

Best Outplacement and Career Transition Provider

Volt Services Group

Honorable Mention
Challenger, Grey & Christmas
Lee Hecht Harrison
The QTI Group

Best Place for a Quick Lunch During Workday

Panera Bread

Honorable Mention
Blue’s Egg
Kroll’s West
Potbelly Sandwich Shop

Best Private Banking Services

Landmark Credit Union

Honorable Mention
Chase Private Client
Town Bank
U.S. Bank

Best Promotional Item Company

Express Promotions

Honorable Mention
HALO Branded Solutions
Image Innovators
Zeppos & Associates

Best Property Management Company

CBRE Wisconsin

Honorable Mention
Siegel-Gallagher
The Boerke Company
Wangard Partners

Best Public Relations Agency

Nation Consulting

Honorable Mention
PushPoint Marketing
Mueller Communications
Zeppos & Associates

Best Recruiter

AllianceStaff LLC

Honorable Mention
Employment Resource Group
PointOne Recruiting Solutions
Wegner & Associates

Best Retail Real Estate Firm

CBRE Wisconsin

Honorable Mention
Alpine Commercial Real Estate
Commercial Property Associates
Ogden & Company

Best Wealth Management Provider

Edward Jones

Honorable Mention
Annex Wealth Management
Ellenbecker Investment Group
Kowal Investment Group

Best Web Designers

Brew City Marketing

Honorable Mention
Envy Creative
MojoWeb Productions
THIEL Design

Best Work Event Venue

Best Place at the Historic Pabst Brewery

Honorable Mention
Hotel Metro
The Pfister Hotel
Wisconsin State Fair