Quantcast
Home / Commercial Construction / College, high school students win SkillsUSA competitions

College, high school students win SkillsUSA competitions

College and middle and high school students from throughout Wisconsin were among the winners at the 46th annual SkillsUSA Wisconsin State Leadership and Skills Conference at the Alliant Energy Center in Madison on April 30 and May 1.

Along with college students, nearly 1,800 middle and high school students participated in more than 80 competitions involving the skilled and technical trades. Here were the results:

Architectural Drafting – College

Gold: Madeline Culver, Waukesha County Technical College
Silver: Isiah Haun, Waukesha County Technical College
Bronze: Joshua Andreoni, Waukesha County Technical College

Architectural Drafting – High School

Gold: Allison Clark, Wilmot Union High School
Silver: Lily Stern, Monona Grove High School
Bronze: Alexandra DeGroot, Pulaski Community High School

Cabinetmaking – College

Gold: Jasper Bushman, WITC Rice Lake
Silver: Mason Kollwitz, WITC Rice Lake
Bronze: Ryan Erickson, WITC Rice Lake

Cabinetmaking – High School

Gold: Nathan Voge, Union Grove Union High School
Silver: Ethan Martin, Spooner High School
Bronze: Evan Huck, Grafton High School

Carpentry – College

Gold: Nate Fostvedt, WITC Rice Lake
Silver: Dylan Bowers, WITC Rice Lake
Bronze: Luke Hessler, WITC Rice Lake

Carpentry – High School

Gold: Alex Barbin, Oconto Falls High School
Silver: Nash Rettler, Slinger High School
Bronze: Ryan Mai, Eleva-Strum High School

CNC Milling Specialist – College

Gold: Matt Berry, Lakeshore Technical College
Silver: Josh Clay, Waukesha County Technical College
Bronze: Tom Bagneski, Northcentral Technical College

CNC Milling Specialist – High School

Gold: Nathan Kelly, Bonduel High School
Silver: Kole Jashinsky, Bonduel High School
Bronze: Coy Bowe, Cadott High School

CNC Turning Specialist – College

Gold: Cline Caleb, Mid-State Technical College
Silver: David Naud, Mid-State Technical College

CNC Turning Specialist – High School

Gold: Evan McKee, Webster High School
Silver: Douglas Cottrell, Spooner High School

Electrical Construction Wiring – College

Gold: Noah Johannes, Moraine Park Tech College – West Bend
Silver: Julian Ehlert, Fox Valley Technical College
Bronze: Kyle Penning, Fox Valley Technical College

Electrical Construction Wiring – High School

Gold: Nick Freed, Baraboo Senior High School
Silver: Ben Wallace, Elkhorn Area High School
Bronze: Brice Winkler, Gillett School District

Engineering Technology/Design – High School

Gold Team: Trent Hernandez, Zachary Mortlock, and Stephen Tolbert II, Delavan-Darien High School
Silver Team: Rachel Gottschalk, Lucas Koepke, and Paige Murphy, Elkhorn Area High School
Bronze Team: Hunter Turk, Austin Young, and Nathan Zeinz, South Milwaukee High School

Masonry – High School

Gold: Brandon Ninnemann, D. C. Everest High School
Silver: John Wolford, Oconto Falls High School
Bronze: Devin Lockett, New Berlin West High School

Precision Machining Technology – College

Gold: Kale Jauquet, Northeast Wisconsin Technical College
Silver: Nathan Corbeille, Northeast Wisconsin Technical College
Bronze: Joseph Moris, Northeast Wisconsin Technical College

Precision Machining Technology – High School

Gold: Leo Chavolla, Gale-Ettrick-Trempealeau High School
Silver: Ayden White, Lincoln High School
Bronze: Simon Schumacher, Wausau West High School

Sheet Metal – High School

Gold: Alex Olsen, Union Grove Union High School
Silver: Jack Welke, Chippewa Falls Senior High School
Bronze: Alex Spang, Oconto Falls High School

Team Engineering Challenge – High School

Gold Team: Deedra Delforge, Levi Douty, and Garrett James, New Glarus High School
Silver Team: Logan Kolaske, Alex Pudzisz, and Timothy Riegelman, Case High School
Bronze Team: David Felch, Brayden Kinderman, and Evan Marcell, D. C. Everest High School

Team Engineering Challenge – Middle School

Gold Team: Madison Acker, Ella Griffin, and Jake Thering, Cardinal Heights Upper Middle School
Silver Team: Elizabeth Cleveland, Olive Srubas, and Brook Wesolowski, Parkview Middle School
Bronze Team: Jackson Heier, Gavin Payne, and Noah Stroud, Parkview Middle School

Technical Drafting – College

Gold: Bailey Bille, Northeast Wisconsin Technical College
Silver: Connor Thompson, Northeast Wisconsin Technical College
Bronze: Brian Schroeder, Madison Area Technical College

Technical Drafting – High School

Gold: Francisco Roxas, Hartford Union High School
Silver: Antonio Anaya, Marshfield Senior High School
Bronze: Ian Leonard, Germantown High School

Welding – College

Gold: Zach Jaekl, Waukesha County Technical College
Silver: Isaac Buntrock, Northeast Wisconsin Technical College
Bronze: Ryan Schroeder, Waukesha County Technical College

Welding – High School

Gold: Clayton Braun, Hartford Union High School
Silver: Jakob Doering, Kimberly High School
Bronze: Dawson Kalata, Lincoln High School

Welding Fabrication – College

Gold Team: Garrett Neumann, Grayson Weyek, and XeevYang, Waukesha County Technical College
Silver Team: Jeromy Kruse, Duncan Leene, and Dylan Seffoord, Madison Area Technical College
Bronze Team: Allison Burcham, Cameron Zablocki, and Chase Zablocki, Madison Area Technical College

Welding Fabrication – High School

Gold Team: Marshal Jacklin, Sam Strachan, and Heinz Walther, Slinger High School
Silver Team: Brandon Gardner, Maxwell Johnson, and Henry Musich, Kimberly High School
Bronze Team: Jon Draves, Owen Fletcher, and Seeger Bos, Fort Atkinson High School

Welding Sculpture – College

Gold: Madelyn Matthews, Mid-State Technical College
Silver: Justin Straub, Waukesha County Technical College
Bronze: Steph Gross, Waukesha County Technical College

Welding Sculpture – High School

Gold: Anastasia Dillenberg, Wautoma High School
Silver: Olegario Cervantes, Case High School
Bronze: Joshua Vana, Watertown High School

Welding Sculpture Middle School

Gold: Nicholas Olson, Riverside Middle School
Silver: Jesse Topel, Lake Mills Middle School
Bronze: Ty Gaffney, Barneveld Middle School

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*